Slavíme 110 výročí založení společnosti Nilfisk


30. 5. 2016 11:38



V roce 2016 slaví společnost Nilfisk 110 výročí svého založení. V krátké sérii příběhů chceme představit významné události z její historie. Nejdříve si ukážeme, jak byly inovativní výrobky značky Nilfisk v průběhu času uváděny na trh:​

Výrobky Nilfisk v průběhu 110 let
Společnost Nilfisk založil v roce 1906 mladý dánský inženýr Peder Andersen Fisker. K založení podniku jej vedla touha po poznání a také přání vytvořit globální společnost, jejímž základem by bylo využití technologického potenciálu. V roce 1910 si pan Fisker nechává patentovat svůj první vysavač. Jeho název je odvozen od telegramové adresy společnosti vytvořené kombinací jmen obou vlastníků – Nilfisk. Jedná se o první elektrický vysavač v Evropě. Vysavač Nilfisk C1 způsobuje revoluci v oblasti úklidu a stává se základním kamenem společnosti Nilfisk. Váží „pouhých“ 17,5 kilogramů a jeho ovládání zvládne jeden člověk. Na tehdejší dobu je to průlomový výrobek.​


Vývoj od nejstarších po nejnovější spotřebitelské vysavače Nilfisk. Zleva: Nilfisk C1, „Tichý Dán“, G70, GM200 a Nilfisk Select.

Vynález elektrického vysavače pro domácnosti usnadňuje život mnoha lidem, kteří do té doby museli podlahy zametat. Po vysavačích Nilfisk je tedy velká poptávka doma i v zahraničí. Pan Fisker si brzy uvědomuje, že dánský trh má své hranice, a proto je nutné řádně zorganizovat odbyt vývozu. To se mu podaří už v roce 1911 a ve stejném roce zaujímá export polovinu celkové produkce. V roce 1954 celkový počet vyrobených vysavačů Nilfisk překračuje metu jednoho milionu. Většina těchto vysavačů se stále používá, což je výmluvným dokladem jejich kvality.

V roce 1919 společnost Nilfisk začleňuje do svého portfolia motocykl „Nimbus“. Jeho uvedení na trh je reakcí na náročné období, které pro oblast elektrických spotřebičů představuje první světová válka. Pan Fisker nemá odvahu spoléhat jen na vysavače. Design motocyklu Nimbus je stejně revoluční, jako byl design prvního vysavače.


Výroba motocyklů pomáhala společnosti v těžkých dobách. V roce 1959 se ale Nilfisk rozhoduje, že se zaměří výlučně na výrobu čisticích zařízení​.

Naštěstí dochází k oživení výroby a prodeje vysavačů a v roce 1940 Nilfisk vyvíjí první průmyslový vysavač. V padesátých letech 20. století následuje první čistič a mycí podlahový stroj a v šedesátých letech pak první vysavač pro mokrý a suchý provoz. V šedesátých letech 20. století vypadá situace mnohem lépe – zaniká tedy výroba motocyklů a veškerá pozornost se soustředí na výrobu čisticích zařízení.

Nejen vysavače 
V padesátých letech se produktová řada rozšiřuje o čističe a mycí podlahové stroje a tento přírůstek jen dokazuje, že společnost Nilfisk byla odhodlána svým inovačním duchem znovu ohromit trh s čisticími zařízeními. Původně byl tento stroj určen výlučně k prodeji v zahraničí. Ve skutečnosti byl připraven už řadu let, ale suroviny potřebné k jeho výrobě byly dostupné až tehdy. 

Čističe a podlahové mycí stroje usnadňovaly profesionálům čištění velkých ploch. Od jejich uvedení na trh směřují znalosti Nilfisk v oblasti čištění k novým inovacím, díky nimž je čištění bezpečnější a produktivnější.


První podlahový mycí stroj a vysavač pro mokrý a suchý provoz od společnosti Nilfisk byly na trh uvedeny s desetiletým odstupem v roce 1950 a 1960.

Koncem osmdesátých let 20. století se společnost stala součástí skupiny NKT Group a od té doby zaujímá aktivní úlohu v odvětví tím, že se v následujících desetiletích zapojuje do řady akvizic. Rodina Nilfisk se rozrůstala a společně s tím se zvětšovalo i naše portfolio. Díky mnoha novým členům rodiny rozšířila společnost Nilfisk škálu svých produktů zahrnující nejrůznější stroje určené k péči o podlahy, vysavače a vysokotlaké stroje, a získala dovednosti a know-how pro pokračující vývoj svých výrobků.

V současné době patří produktové portfolio společnosti Nilfisk k těm nejširším v odvětví. Tvoří jej nejlepší specializované průmyslové vysavače, multifunkční venkovní zařízení, nejlepší nealergenní vysavače, oceněná zařízení určená k péči o podlahy, zařízení k čištění tvrdých povrchů, patentovaná čerpadla a motory, inovativní vysokotlaké čističe... a výčet by mohl pokračovat.


Pravděpodobně nejikoničtější vysavač Nilfisk všech dob – G70 – byl uveden na trh v roce 1958.